Rotačný laser je to, čo potrebujete ak chcete na stavbe presne nivelovať, kontrolovať výšky alebo vytyčovať sklony. Áno, všetky tieto činnosti môžete robiť aj s optickým nivelákom alebo čiarovým laserom, no nikdy to nie je tak rýchle, presné a pohodlné ako s rotačným laserom. Pri niveláku potrebujete mať neustále dvoch ľudí a minimálne jeden z nich musí vedieť ako-tak počítať, líniový laser je zas super na montovanie poličiek v obývačke, no pri meraní na viac ako 20 metrov je jeho nepresnosť príliš veľká aj na pomery slovenského stavebníctva.

Najpredávanejšie rotačné lasery

ModelDosahPresnosť/30mVertikálna osSklonyDisplej
Leica RUGBY 620
800 m± 1.5mmDo obchodu
Leica RUGBY 640
800 m± 1.5mm Do obchodu
Leica RUGBY 680
900 m± 1.5mmDo obchodu
Leica RUGBY 610
500 m± 2.2mmDo obchodu

Leica RUGBY 620
Dosah: 800m, Presnosť: ± 1.5mm, Vertikálne vytyčovanie: NIE, Sklony: ÁNO, Displej: NIE
Do obchodu

Leica RUGBY 640
Dosah: 800m, Presnosť: ± 1.5mm, Vertikálne vytyčovanie: ÁNO, Sklony: ÁNO, Displej: NIE
Do obchodu

Lieca RUGBY 680
Dosah: 900m, Presnosť: ± 1.5mm, Vertikálne vytyčovanie: NIE, Sklony: ÁNO, Displej: ÁNO
Do obchodu

Leica RUGBY 610
Dosah: 500m, Presnosť: ± 2.2mm, Vertikálne vytyčovanie: NIE, Sklony: NIE, Displej: NIE Do obchodu

Dôvody, prečo sa každej stavebnej firme oplatí investovať do rotačného lasera si spíšeme inokedy, teraz si predstavme, že ste sa pre rotačný laser už rozhodli. Skvelá voľba, gratulujeme. No vzápätí ste zistili, že nie je úplne jednoduché vybrať ten správny. Čo všetko rotačný laser vlastne dokáže a čo z toho je naozaj užitočné? Nech sa páči, tu je náš ultimátny sprievodca nákupom rotačného lasera.

 

Vodorovne alebo aj zvislo?

 

 

Vertikálny rotačný laser

 

Základná otázka je, akým spôsobom budete rotačný laser používať. So statívom a s latou, logicky odpovie väčšina potenciálnych zákazníkov. Aj k príslušenstvu si nižšie niečo napíšeme, ale toto teraz nie je podstané. Základná otázka totiž znie – horizontálne alebo vertikálne? Každý rotačný laser na trhu dokáže vytyčovať horizontálnu líniu, je to tá základná funkcia týchto meracích prístrojov. No len niektoré modely dokážu pracovať po otočení o 90° vo vertikálnom móde, čo využijete pri presnom osádzaní fasád, pri montážach rôznych stojok, stĺpikov a podobne. Aby rotačný laser dokázal vytyčovať aj vertikálnu líniu musí mať o jeden motor viac a preto sú tieto typy laserov o niečo drahšie ako tie čisto horizontálne.

 

Presnosť a dosah lasera

 

 

Presnost rotacneho lasera

Dva parametre, na ktoré sa pri výbere rotačného lasera zákazníci pýtajú najčastejšie sú pracovný dosah a presnosť. Viac ako 90% z nich vzápätí zistí, že aj ten najlacnejší rotačný laser výrazne prekonáva ich potreby či požiadavky. Pracovný dosah pri rotačných laseroch Leica Rugby totiž začína od 500 metrov. A hoci sa dosah počíta ako priemer kruhu, ktorého stredovým bodom je rotačný laser, tak málokto realizuje stavebné projekty na takto veľkých plochách. Podobné to je s presnosťou. Leica Rugby 610, čo je najjednoduchší rotačný laser od Leica, vytyčuje horizontálnu líniu s odchýlkou ± 2.2 mm na 30 metrov, všetky ostatné modely s presnosťou až ± 1.5 mm/30 m. Zatiaľ sme sa nestretli s mnohými zákazníkmi, ktorí by pre pre svoje stavebné projekty požadovali vyššiu presnosť.

Laser na sklony

 

 

 

Sklonovy rotačný laser

Ako sme spomínali už niekoľko krát, primárnou funkciou rotačného lasera je veľmi presne vytyčovať horizontálnu líniu, v tom je neprekonateľný. No rotačné lasery sú zároveň tým najlepším riešením pre všetkých, ktorí potrebujú vytyčovať presné sklony. Vďaka špičkovým servo motorom dokážu rotačné lasery Leica nastavovať sklony s extrémnou presnosťou už od 0,001%! Ak hľadáte laser na sklony, tak je dôležité zvážiť či vám postačí vytyčovať sklony v jednej osi, alebo potrebujete merací prístroj na náročné projekty, pri ktorých využijete možnosť vytyčovať sklon v dvoch osiach súčasne.

Rotačný laser s displejom či bez?

 

 

 

Rotacny laser s displejom

Pri hľadaní toho pravého rotačného lasera narazíte na stroje, ktoré majú okrem klasického ovládacieho panela aj displej. Ten sa používa výhradne pri sklonových rotačných laseroch, pretože rozdiel v nastavovaní sklonov na lasery bez displeja a s diplejom je naozaj zásadný. Ak nemáte displej, tak musíte sklony prepočítavať a následne pomerne komplikovane nastavovať pomocou prijímača a nivelačnej laty s milimetrovou stupnicou. Akokoľvek dôsledne budete sklony touto metódou nastavovať, nikdy ich nenastavíte tak presne ako na rotačnom lasery, ktorý ma displej. Tam jednoducho pomocou tlačidiel na ovládacom panely zadáte požadovaný sklon s minimálnym krokom po 0,05% (Leica Rugby 670 a 680) alebo až 0,001% (Leica Rugby 870 a 880) A je to. Displej sa vám tiež zíde aj na nastavovanie rôznych pokročilých funkcií.

Prijímač k rotačnému laseru

 

 

 

Prijímač k rotačnému laseru

Najdôležitejšie príslušenstvo pre rotačný laser je prijímač, teda krabička, ktorá dokáže zachytiť frekvenciu laserového lúča aj za podmienok, kedy laser pre ľudské oko neviditeľný. Sú to vaše oči, pretože je jedno aký drahý a aký kvalitný rotačný laser kúpite, lúč jeho lasera na priamom slnečnom svetle jednoducho neuvidíte. Tu si môžete prečítať prečo je rotačný laser pre ľudské oko neviditeľný. Základný prijímač dodávaný k rotačným laserom Leica Rugby je Rod Eye Basic. Jeho snímač, teda plocha, ktorou dokáže zachytiť laserový lúč má výšku 3.6 cm a v tomto rozmedzí zobrazuje smer k laserovej línii šípkami doprevádzanými akustickými signálmi. Lepší model Rod Eye 140 má vyšší 12 cm snímač, najpraktickejšími sú však prijímače Rod Eye 160 Digital a 180 Digital. Tie majú taktiež 12 cm vysokú snímaciu plochu, no hlavne na disleji zobrazujú okrem smeru k laserovej línií aj jej presnú vzdialenosť v cm resp. mm. Vďaka tomuto riešeniu nemusíte odčítavať rozdiely na nivelačnej late, pri čom dochádza k častým chybám, ale rozdiel voči laserom vytyčovanej rovine jednoducho prečítate z displeja.

Statív a lata pre rotačný laser

 

 

 

Rotačný laser príslušenstvo

Ak pri kúpe rotačného lasera chcete získať hlavne čo najnižšiu cenu, tak kupujte laser v zostave spolu s klasickým stavebným statívom a teleskopickou nivelačnou latou. Statív by mal byť dostatočne stabilný, aby bez problémov udržal rotačný laser, čo nie je úplne najľahší merací prístroj. Inak povedané, statív ktorý stačí pre nivelák, nemusí stačiť pre rotačný laser. Teleskopická nivelačná lata je síce určená pre prácu s optickým nivelákom, no väčšina takýchto lát má na jednej strane aj milimetrovú stupnicu, ktorú potrebujete pre správne odčítanie výšok. Dajte len pozor, aby stupnica mala nulu na spodnej strane, sú totiž aj také, ktoré majú obrátanú stupnicu a používajú sa ako meracie laty.

Pokiaľ však môžete pri kúpe rotačného lasera investovať pár eur navyše, tak si určite doprajte príslušenstvo, vďaka ktorému sa vám bude s laserom pracovať jednoduchšie a efektívnejšie. To znamená statív s elevátorom a diferenciálna lata. Statív má kľuku, tou otáčate čím meníte výšku lasera v rozsahu desiatok centimetrov. Neexistuje rýchlejší spôsob ako počas práce zmeniť výšku rotačného lasera.

Diferenciálna lata získala svoje pomenovanie vďaka rozdeleniu stupnice na dve časti, striebornú a červenú s nulou v strede. Toto riešenie výrazne uľahčuje odčítanie rozdielov voči laserovej línií a ak si kúpite takú diferenciálnu latu, ktorá má slider pre rýchle presúvanie lasera, tak získate to najpohodlnejšie riešenie pre presné meranie s rotačným laserom. Prijímač lasera budete rýchlo a pohodlne posúvať po late spolu so sliderom a rozdiely voči laserovej línii odčítate veľmi ľahko vďaka špeciálnej stupnici, ktorá je vlastne analógovou verziou prijímača so zobrazovaním číslic na displeji.

Servis rotačných laserov

 

 

 

Nech už sa rozhodnete pre akúkoľvek značku, hoci netušíme prečo by si niekto kúpil iný rotačný laser ako Leica, tak máme pre vás dôležitú radu. Nikdy nekupujte laser u predajcu, ktorý naň nedokáže zabezpečiť servis a kalibrácie. Je pravda, že rotačné lasery toho znesú naozaj veľa, no aj tak by ste ich mali aspoň raz ročne priniesť do serivsu na kontrolu a kalibráciu. To preto, že motory rotačných laserov sa pri používaní či prenášaní a s tým spojených otrasoch mierne rozštelúvajú. Nehovoriac už o silných nárazoch alebo pádoch. Aj keď ich laser prežije zdanlivo bez ujmy, tak jeho vnútorný urovnávací mechanizmus sa v takýchto situáciách rozšteluje vždy. Nastaviť a skalibrovať rotačný laser nie je úplne jednoduché, preto sa vždy predajcu pýtajte, či vám takúto službu dokáže zabezpečiť a či je servis, v ktorom sa kalibrácie vykonávajú autorizovaný výrobcom lasera. Rovnako dôležitá ako záručný, či popredajný servis, je kontrola rotačného lasera pred predajom. Neexistujú lasery, ktoré by sa vyrábali na Slovensku, preto kždý jeden rotačný laser má vo chvíli, kedy si ho kupujete za sebou naozaj dlhú cestu z výroby (zväčša v Ázii) na Slovensko. Dlhá cesta, to sú neustále otrasy otrasov, zopár riadnych nárazov a určite sem-tam aj nejaký pád. Bez predpredajnej kontroly a následného nastavenia až 95% rotačných laserov nespĺňa parametre deklarované výrobcom. Inak pvedané, ak kupujete rotačný laser od predajcu, ktorý ho nemá ako skontrolovať a netuší ako laser nastaviť, tak máte slušnú šancu, že váš celkom nový laser bude úplne rozštelovaný a nepresný.

Bonus: Prijímač rotačného lasera pre bager

 

 

 

Pre kvalitné rotačné lasery existuje príslušenstvo, o ktorom síce veľa zákazníkov pred kúpou nevie, no mohlo by im ušetriť veľa času aj peňazí. Ide o špeciálny prijímač určený pre bagre, rýpadlá a buldozéry. Rotačný laser je skvelá a často používaná pomôcka pri výkopových prácach na meranie hĺbky výkopu. Problém je, že na kontinuálne meranie hĺbky potrebujete jedného človeka, ktorý stojí pri výkope s nivelačnou latou a hĺbku neustále premeriava. Práve takéto situácie rieši špeciálny prijímač, ktorý je vybavený extrémne silnými magnetmi, pomocou ktorých ho jednoducho upevníte na kovové rameno akéhokoľvek bagra. Prijímač je veľký, odolný, bez problémov odoláva vode, prachu aj nárazom, no jeho hlavnou výhodou sú vysoko svietivé LEDky. Tie sú umiestnené na troch miestach, hore, dole a v strede prijímača a indikujú tak priamo obsluhe bagra aktuálnu polohu radlice voči vytyčovanej laserovej línii. Bagrista tak môže neustále kontrolovať hĺbku výkopu bez toho, aby potreboval na túto činnosť ďalšieho človeka.

Máme pre Vás darček:
ZĽAVA 50% na Leica DISTO

Nechajte nám svoju emailovú adresu a my vám raz za mesiac pošleme náš e-magazín s tipmi na zaujímavé články a k tomu kód na
50% zľavu na laserový merač Leica DISTO One.

 

Vaša registrácia prebehla úspešne. Ďakujeme.

Váš zľavový kód: ONE2905

Kód na 50% zľavu môžete uplatniť pri nákupe laserového merača Leica DISTO ONE v intenetovom obchode www.GEOSHOP.sk

Tento web používa súbory cookie. Ďalším prechádzaním tohto webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac info

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close