Leica Geosystems, 200 ročný príbeh odvahy a inovácií
Leica Geosystems je švajčiarska spoločnosť, ktorá je svetovou špičkou vo vývoji a výrobe meracej techniky pre stavebníctvo a geodéziu. História tejto legendárnej značky, to je príbeh, ktorý sa začal pred takmer 200 rokmi v malej švajčiarskej dedinke a dnes pokračuje v podobe najrešpektovanejšej značky vo svojom odbore. Je to príbeh plný odvahy, nápadov a inovácií. Príbeh revolučných technológií, ktoré už dve storočia menia spôsob, akým budujeme svet okolo nás.
Ale je to aj inšpirujúci príbeh o spolupráci tých najlepších z najlepších, ktorí sa spojili aby dnes tvorili značku Leica. Každý laserový merač, nivelák či totálna stanica s logom Leica, ktoré si dnes môžete kúpiť sú dôstojnými pokračovateľmi úspešného príbehu, rovnako ako ich spokojní majitelia.

1819
Jacob Kern zakladá vo švajčiarskom Aarau dielňu na výrobu rysovacích potrieb, svoje portfólio neskôr rozširuje o výrobu geodetických prístrojov. Vzniká tak firma s názvom Kern & Co., ktorá sa o viac ako 150 rokov neskôr stane významnou súčasťou úspešného príbehu Leica Geosystems. Ale poďme po poriadku.

1921
Plukovník Jacob Schmidheiny, geológ Dr. Robert Helbling a geodet Heinrich Wild zakladajú vo švajčiarskom Herrbruggu spoločnosť Heinrich Wild, Werkstätte für Feinmechanik und Optik, ktorá sa o do konca storočia stane najúspešnejším výrobcom špičkovej optiky a meracej techniky pre stavebníctvo a geodéziu.

1924
Ernst Leitz II, syn zakladateľa spoločnosti Leitz Weltzar spúšťa v nemeckom meste Wetzlar hromadnú produkciu prvého 35 mm fotoaprátu Leica I. Práve v tejto chvíli vzniká zo slov Leitz Camera značka Leica, ktorá je dnes vo svete optiky a fotografie neprekonateľnou legendou. A práve pod značkou Leica sa niekedy v budúcnosti spoja cesty všetkých troch doteraz spomenutých firiem.

1948
Jadro príbehu značky Leica Geosystems tvoril v 20. storočí predovšetkým výrobca geodetických prístrojov zo švajčiarskeho Heerbruggu, preto bude našej timeline dominovať hlavne firma WILD. Tá v roku 1948 expanduje a zakladá svoju americkú pobočku s názvom Henry Wild Surveying Instruments Supply Company of America, Inc.

1954
Firma Heinrich Wild, Werkstätte für Feinmechanik und Optik mení svoj názov na WILD Heerbrugg AG.

1957
WILD Heerbrugg AG zamestnáva vo výrobe a predaji geodetických prístrojov viac ako 2 000 ľudí.

1972
Začiatok spolupráce s nemeckým výrobcom špičkových fotoaparátov a mikroskopov Leica, spoločnosťou Ernst Leitz Wetzlar GmbH. WILD kupuje od rodiny Leitz 25% podiel vo firme.

1972
WILD Heerbrugg uvádza na trh nivelačný prístroj NAK2, ktorý sa s drobnými obmenami vyrába dodnes.

1986
Ernst Leitz GmbH, výrobca fotoaparátov a mikroskopov Leica sa stáva súčasťou koncernu WILD Heerbrugg. Po prvý krát sa tak spájajú značky Leica a WILD.

1988
WILD pokračuje vo významných akvíziciách a kupuje firmu Kern & Co., jedného zo svojich najvýznamnejších konkurentov, ktorý má v tom čase za sebou už 167 ročnú históriu.

1989
Po veľkých akvizíciách realizovaných v uplynulých rokoch sa názov spoločnosti mení na Wild-Leitz Konzern AG. Firma celosvetovo zamestnáva už viac ako 8 000 ľudí a jej obrat dosahuje hodnotu jednej miliardy švajčiarských frankov.

1990
Spojením Wild-Leitz AG so spoločnosťami Cambridge Instruments, Reichert & Jung a Bausch & Lomb vzniká skupina Leica Holding, ktorá pod značkou Leica spája výrobu mikroskopov, fotoaparátov a geodetických prístrojov.

1990
Predsavenie prvého digitálneho nivelačného prístroja na svete WILD NA2000, vďaka ktorému je možné pri meraní zvýšiť produktivitu až o 50%. Digitálny nivelák eliminuje najbežnejšie chyby pri odčítaní a zapisovaní.

1993
Na výstave Batimat v Paríži predstavuje Leica prvý laserový merač na svete – Original Leica Disto. Do tej chvíle nepredstaviteľný prístroj, ktorý dokáže merať vzdialenosti svetlom mal dosah 30metrov a meral s presnosťou 3,2 mm. Leica týmo unikátnym vynálezom vytvorila celkom nový segment trhu, ktorému od tej chvíle jednoznačne dominuje. Preto ak chcete pre svoje projekty ten najlepší a najpresnejší merač na svete, tak už viac ako 24 rokov je rozhodovanie veľmi jednoduché – kúpite si Leica Disto.

1996
Z holdingu Leica sa oddeluje divízia výroby fotoaparátov a vzniká samostatná spoločnosť Leica Camera AG, so sídlom v nemeckom Solmse. Leica Camera sa vracia k pôvodnému, okrúhlemu tvaru loga, aký používala v minulosti, vtedy ešte pod názvom Leitz.

1997
Reorganizácia holdingu Leica pokračuje rozdelením zostávajúcich dvoch divízií na samostatné spoločnosti. Vznikajú tak firmy Leica Microsystems a Leica Geosystems. Výrobca meracej techniky pre geodéziu a stavebníctvo zostáva sídliť vo švajčiarskom Heerbruggu, teda v tých istých budovách, v ktorých sa kedysi dávno zrodila a desiatky rokov rozvíjala najväčšia legenda svojej doby, spoločnosť WILD Heerbrugg.

2000
12. júla vstupuje Leica Geosystems AG na švajčiarsku burzu s kódom LGSN. V tej chvíli vo firme pracuje 2 325 zamestnacov a očakávaná trhová kapitalizácia je 759 miliónov CHF.

2005
Leica Geosystems sa stáva súčasťou švédskeho gigantu HEXAGON AB.