3.9
(32)

Laserové merače boli ešte pred pár rokmi prístroje, ktoré ste mohli kúpiť len v špcializovaných obchodoch, kde vám odoborníci na meranie dokázali vysvetliť možnosti a funkcie jednotlivých meračov. Dnes už laserový merač ponúka aj Lidl a preto väčšina ľudí hľadá informácie o týchto prístrojoch na internete. Rozhodli sme sa preto porovnať 5 laserových meračov, o ktoré majú Slováci najväčší záujem. Sú to laserový merač Makita, švajčiarsky laserový merač Leica DISTO X3, merač vzdialenosti BOSCH, merač Parkside z reťazca Lidl a diaľkomer HILTI PD-I.

Makita LD050P

%

Výhody

 • Textilné puzdro v balení
 • Nízka cena

Nevýhody

 • Dvojriadkový displej

 • Príliš malé rozmery

 • Membránové tlačidlá

 • Chýba závit pre statív

Makita LD050P

Keď v roku 1915 zakladal Japonec Masaburo Makita fabriku na výrobu generátorov, určite ani len netušil, že jeho meno raz bude spojené s jedným z najväčších výrobcov elektrického náradia na svete. Makita je skutočný gigant, svoje náradie vyrába v siedmych veľkých továrňach po celom svete a vo svojej ponuke má dnes stovky produktov od vŕtacích skrutkovačov, cez elektrické píly až po meraciu techniku. A práve laserové merače vzdialenosti Makita LD050P patrí medzi tie, ktoré ľudia vyhľadávajú najčastejšie.

 

Čo všetko dokáže Makita LD050P

Laserové merače LD050P sú základným model diaľkomera od Makity a za veľmi nízku cenu ponúkajú len to najzákladnejšie. Pomerne drobný prístroj s rozmermi 116 x 45 x 29 mm má neštandarný oblý dizajn, dvajriadkový čierno-biely displej a pät membránových tlačidiel. Práve malé rozmery v kombinácií s membránovými tlačidlami budú komplikovať ovládanie diaľkomera ak budete pri práci používať rukavice, alebo ak máte väčšie ruky. Merač Makita LD050P meria len do vzdialenosti 50 metrov s presnosťou ±2 mm, čím sa zaraďuje do kategórie základných hobby diaľkomerov. Tomu zodpovedá aj odolnosť prístroja, ktorá spĺňa štandard IP54, čo znamená že merač je odolný iba voči striekajúcej vode a prachu.

Funkcie a parametre

Z výpočtových funkcií je Makita LD050P vybavená základom, vďaka ktorému dokáže diaľkomer počítať plochy, objemy, Pytagorovu vetu, sčítavať a odčítavať namerané hodnoty a tiež meniť počiatočný bod merania. Laserový merač Makita poháňajú 2 ks. mikrotužkových (AAA) batérii.

Makita LD050P parametre a funkcie

Technikcé parametre:
Presnosť merania: ±2 mm, Dosah: 50 metrov, Odolnosť: IP54, Napájanie: 2 x AAA batéria, Rozmery: 116 x 45 x 29 mm.

Výpočtové funkcie:
plocha, objem, Pytagorova veta, sčítanie, odčítanie

Leica DISTO X3

%

Výhody

 • Špičková kvalita Leica, merač vyrobený v Európe

 • Vynikajúci displej
 • Bluetooth
 • Perfektná ergonómia
 • Dosah 150 metrov
 • P2P meranie*

 • 3D meranie do formátu DXF*

  * – s dokúpiteľným príslušenstvom

Nevýhody

 • Vyššia cena príslušenstva pre 3D a P2P meranie

 • Poplatky v aplikácií DISTO Plan

Leica DISTO X3

Stalo sa to v Paríži na jeseň roku 1993. V stánku švajčiarskej firmy firmy Leica Geosystems na veľtrhu Batimat predstavili švajčiarski inžinieri model Leica DISTO, teda prvý ručný laserový merač na svete. Vyzeral ako tehla, vážil úplne rovnako a meral len do vzdialenosti 30 metrov. Aj napriek tomu pôsobil ako zázrak z budúcnosti, pretože merať vzdialenosti svetlom bolo v tej dobe rovnako nepredstaviteľné ako to, že laserové merače sa raz budú predávať v supermarketoch spolu s pečivom.

 

Laserové merače zo švajčiarska

Leica v roku 2018 oslavovala 25 rokov od vynájdenia laserového diaľkomera a pri tejto príležitosti uviedla na trh dva celkom nové modely laserových meračov, Leica DISTO X3 a DISTO X4. Konštrukčne ide o takmer identické modely, už na prvý pohľad sú to robustné prístroje s veľmi vysokou kvalitou vyhotovenia a použitých materiálov. O kvalite laserovývh meračov Leica svedčí aj fakt, že všetky modely Leica DISTO sú vy&víjané vo Švajčiarsku a vyrábané v Európskej únii. Rozdiel medzi dvoma najnovšími modelmi tejto švajčiarskej firmy je v tom, že model X4 je vybavený kamerou pre jednoduché cielenie pri meraní v exteriéri. DISTO X4 je tým pádom 100 EUR drahší ako X3 a možno aj preto je dnes Leica DISTO X3 jedným z najžiadanejších laserových meračov na trhu.

Leica DISTO X3 parametre a funkcie

To, že Leica dokáže vyrobiť naozaj malý, kabelkový diaľkomer sme sa mohli presvedčiť pri modely DISTO D110, ktorý patril medzi najmenšie laserové merače na svete vôbec. No na to, aby diaľkomer dobre sadol do ruky je potrebné, aby to nebolo úplne tintítko. A to DISTO X3 rozhodne nie je. Výška 13 cm, šírka 5.6 cm, odolnosť IP66 a asi najlepšia klávesnica akú dnes na laserovom merači nájdete. Kvalitné, gumové tačidla sú dostatočne vystúpené na to, aby ste pri ich stláčaní dostali potrebnú spätnú väzbu aj keď na klávesnicu práve nevidíte.

Odolný laserový merač DISTO X3
Odolný merač Leica DISTO X3

Môžeme preskočiť také tie úplne základné funkcie, ktoré sú pri modely DISTO X3 samozrejmosťou a rovno sa pozrime na to zaujímavejšie čo Leica vo svojom najnovšom diaľkomery ponúka. Tak predovšetkým DISTO X3 je vybavené 360° sklonomerom, vďaka ktorému môžete nielen merať náklon, ale využijete ho aj pri veľmi praktickej funkcii s názvom Smart Horizontal Mode. Hoci je DISTO X3 najkvalitnejší laserový diaľkomer vo svojej kategórií, to čím je skutočne výnimočný, objavíte vtedy, keď pripojíte diaľkomer ku svojmu smartfónu alebo si k nemu dokúpite smart adapter Leica DST360.

Aplikácia DISTO Plan a 3D meranie

Najnovšia aplikácia pre smartfóny a tablety od Leica sa volá DISTO Plan a je špeciálne vyvinutá práve pre dva nové modely laserových meračov Leica DISTO X3 a DISTO X4. Totižto, na trhu je veľmi veľa rôznych aplikácií pre vytváranei pôdorysov, ktoré dokážu spracovávať namerané hodnoty odoslané z diaľkomeru cez Bluetooth rozhranie, no všetky majú jeden zásadný problém. Ak chcete vytvoriť pôdorys miestnosti, tak musíte každú jednu hodnotu manuálne (ťahaním po displeji) priradiť k stene, ktorú ste práve odmerali, pretože obyčajný laserový merač s Bluetooth rozhraním, nemá ako zistiť čo práve meriate. Od len odmeria, číslo pošle do appky a to je všetko. Leica však vymyslela niečo celkom nové.

Aplikácie pre laserový merač
Leica DISTO Plan

Laserový merač DISTO X3 je vybavený viacerými akcelerometrami, vďaka ktorým je možné presne identifikovať akým smerom je prístroj pri meraní otočený a tieto údaje odoslať spolu s nameranou hodnotou do appky. A v nej sa začnú diať veci. Namiesto toho, aby ste museli každý nameraný údaj vo vytváranom pôdoryse miesntosti manuálne priraďovať ku konkrétnej stene, urobí to aplikácia za vás. V praxi to funguje tak, že stačí spustiť aplikáciu DISTO Plan, vybrať funkciu Smart Room a môžete začať merať. Aplikácia automaticky vytvára veľmi presný pôdorys so všetkými detailami a ak na záver odmeriate aj výšku miestnosti, tak DISTO Plan vymodeluje jej presný 3D model. Pre lepšiu predstavu si pozrite toto video.

Adapter Leica DST360
Adapter Leica DST360

3D meranie

Druhou, možno ešte zaujímavejšou formou rozšírenia je použitie sklonového adaptéra Leica DST 360, vďaka ktorému získa DISTO X3 funkcionalitu pre plnohodnotné 3D meranie. DST 360 je adaptér vybavený snímačmi náklonu a 3-osými akcelerometrami. Vďaka dátam, ktoré z nich diaľkomer získa dokáže veľmi presne určiť polohu každého meraného bodu v súradniciach X, Y a Z. No a porovnaním polohy dvoch bodov dokáže DISTO X3 presne určiť ich vzdialenosť, výškový rozdiel a iné vzájomné vzťahy. Volá sa to P2P (Point-to-Point) meranie. V praxi to znamená, že s laserovým meračom Leica DISTO X3 dokážete odkiaľkolvek merať vzdialenosti medzi akýmikoľvek dvomi bodmi. To je však len začiatok. Leica DISTO X3 dokáže vďaka adaptéru DST 360 merať aj plochy fasád či striech, no čo je najzaujímavejšie, tak s touto kombináciou dokážete vytvárať veľmi presné 3D meranie vo formáte DXF.

 

Leica DISTO X3 parametre a funkcie

Technické parametre:
Presnosť merania: ±1 mm, Dosah: 150 metrov, Odolnosť: IP65, Napájanie: 2 x AA batéria, Rozmery: 132 x 56 x 29 mm, Bluetooth rozhranie, 360° sklonomer, podsvieteny farebný displej.

Výpočtové funkcie:
jednoduché meranie, kontinuálne meranie (laserové pásmo), plocha, objem, Pytagorova veta, sčítanie, odčítanie, Smart Horizontal Mode, digitálna vodováha, meranie pravých uhlov miestností, vytyčovanie rovnakých vzdialeností, časovač.

So smart adapterom Leica DST360:
P2P meranie dvoch ľubovolných bodov, P2P meramie plôch

S aplikáciou DISTO Plan:
Smart Room – najjednoduchšie zameranie interiérov s exportom do DXF, 3D meranie s exportom do DXF

BOSCH GLM 50C

%

Výhody

 • Zabudovaný sklonomer

 • Farebný podsvietený displej
 • Bluetooth
 • Statívový závit

Nevýhody

 • Dosah len 50 metrov

 • Malé tlačídlá

 • Chýba doraz na meranie z rohov
 • Vyrobené v Číne
Laserový merač BOSCH GLM 50C

Ďalším veľmi často vyhľadávaným laserovým meračom je model GLM 50 C od značky BOSCH. Jeden z najväčších nemeckých koncernov vyrába takmer všetko. Logo BOSCH nájdete na súčiastkách vo svojom aute, na domácich spotrebičoch od chladničky až po mixér, ale v našich končinách je BOSCH veľmi známy najmä vďaka svojej divízií elektrického náradia. A práve súčasťou BOSCH Power Tools je už niekoľko rokov aj segment meracej techniky, medzi ktorou nájdete nielen laserové merače, ale aj niveláky a čiarové či rotačné lasery. Tak ako pri ručnom náradí, aj pri meracej technike zachoval BOSCH rozdelenie na jednoduchšie prístroje určené pre domácich majstrov označované ako BOSCH Hobby a na výkonnejšie zariadenia určené pre profesionálnych užívateľov predávané s označením BOSCH Professional. Do tejto druhej kategórie patrí aj laserový merač BOSCH GLM 50 C.

 

Čo všetko dokáže BOSCH GLM  50 C Professional?

BOSCH GLM 50C patrí medzi to vydarenejšie v ponuke meracej techniky tejto nemeckej značky. Diaľkomer má ideálne rozmery (106 x 45 mm), vďaka ktorým sa pohodlne zmestí do kabelky realitnej agentky, ale bez väčších prblémov s ním dokáže pracovať aj stavebný robotník s rukavicami. Ako je pri značke BOSCH dobrýnm zvykom, tak modelové označenie prístroja veľmi presne definuje niektoré jeho parametre. V tomto prípade to číslo 50 zodpovedá dosahu laserového merača v metroch a označenie C na konci zas deklaruje, že ide o laserový merač s Bluetooth konektivitou. Vďaka nej dokážete diaľkomer BOSCH GLM 50C bezdrôtovo spárovať so svojim smrtfónom alebo tabletom a potom do aplikácie BOSCH Measuring Master posielať namerané hodnoty. Dokážete tak vytvárať presné pôdorysy miesntostí alebo okótované fotografie objektov.

 

Digitálna vodováha, Pytagorova veta aj farebný podsvietený displej

BOSCH GLM 50C Professional

Ako spomíname v predchádzajúcom odstavci laserový merač BOSCH GLM 50C má dosah 50 metrov, presnosť merania ±1.5 mm, dokáže počítať plochy, objemy, je vybavený funkciou pre výpočet Pytagorovej vety. Teda všetko to, čo dokáže hocijaký lacný čínsky merač. Tu však hovoríme o diaľkomery z kategórie BOSCH Professional a to znamená, že v menu tohto merača nájdeme viacero pokročilých funkcií, ktoré dokážu výrazne zjednodušiť aj komplikované merania. Tak predovšetkým BOSCH GLM 50 C má zabudovaný 360° sklonomer, vďaka ktorému môžete merač využívať ako digitálnu vodováhu, má pamäť na 30 posledných meraní, funkciu vytyčovania na rýchle meranie viacerých opakujúcich sa vzdialeností a hlavne farebný podsvietený displej s prehľadným menu. Merač je vybavený 1/4″ závitom pre uchytenie na statív, má odolnosť IP 54 a napájaný je dvojicou AAA batérií.

BOSCH GLM 50C parametre a funkcie

Technické parametre:
Presnosť merania: ±1,5 mm, Dosah: 50 metrov, Odolnosť: IP54, Napájanie: 2 x AAA batéria,  Bluetooth rozhranie, 360° sklonomer, podsvieteny farebný displej.

Výpočtové funkcie:
jednoduché meranie, kontinuálne meranie (laserové pásmo), plocha, objem, Pytagorova veta, sčítanie, odčítanie, digitálna vodováha, vytyčovanie rovnakých vzdialeností.

Parkside PLEM 50 A1 laserový merač z Lidlu

%

Výhody

 • Kúpite ho v Lidli

 • Cena
 • Dosah 50 metrov
 • Výpočtové funkcie
 • Možnosť voľby počiatočného bodu merania
 • 2 libely

Nevýhody

 • Kúpite ho v Lidli, aj to len občas

 • Lacný čínsky produkt

Parkside merač Lidl

Najlepším dôkazom toho, ako sa špičkové technológie pôvodne dostupné len profesionálom stávajú dostupné pre bežných hobby užívateľov je laserový merač vzdielanosti z Lidla. Kým kedysi ste laserové diaľkoemry našli len u špecializovaných predajcov meracej techniky, tak dnes si jednoduchý laser na meranie kúpite vrámci jedného nákupu spolu s chlebom, mliekom a jogurtami. Oplatí sa to však?

Laserový merač Parkside parametre a funckie

Na prvý pohľad je jasné, že ide o čínsky produkt, pri výrobe ktorého boli použité tie najlacnejšie komponenty a výrobná cena je na úrovni pár EUR. Treba však uznať, že za tú cenu, za akú tento laserový merač Lidl predáva asi nekúpite nič lepšie.

Laserový merač Parkside dokáže merať do vzdialenosti 50 metrov s presnosťou ±1.5 mm, má podsvietený štvorriadkový displej, výstupené gumenné tlačidlá, ktoré sú vcelku dobre rozmiestnené na to, aby ste ich dokázali ovládať aj v rukaviciach. Ale hlavne aby ste dokázali nahmatať to správne tlačidlo aj v situácií, kedy na klávesnicu diaľkomera nevidíte. Čo sa týka funkcionality, tak tu ponúka laserový merač Parkside naozaj bohatú výbavu. Merač z Lidlu dokáže vypočítavať plochy a objemy, ale aj Pytagorovu vetu. Namerané hodnoty môžete sčítavať a odčítavať a merač si zapamätá až 100 posledných meraní.

Pre túto cenovú kategóriu je tu úplne nadštandardná možnosť zapnúť a vypnúť zvuk tlačidiel no hlavne možnosť vyberať počiatočný bod merania z troch rôznych polôh – od prednej strany diaľkomera, od zadnej strany a od zabudovaného dorazu, ktorý slúži na meranie z rohov a iných ťažšie dostupných miest. Skutočnosť, že laserový merač Parkside má možnosť meniť merné jednotky (m/ft) je len príjemným dôsledkom globálneho dosahu značky Lidl, keďže rovnaký laserový merač predávajú na Slovensku ale napríklad aj v Írsku.

Merač Parkside PLEM 50 A1 parametre a funkcie

Technické parametre:
Presnosť merania: ±1,5 mm, Dosah: 50 metrov, Odolnosť: výrobca neuvádza, Napájanie: 2 x AAA batéria, podsvieteny displej.

Výpočtové funkcie:
jednoduché meranie, kontinuálne meranie (laserové pásmo), plocha, objem, Pytagorova veta, sčítanie, odčítanie, vytyčovanie rovnakých vzdialeností.

Laserový merač HILTI PD-1

%

Výhody

 • Veľký podsvietený displej

 • Zabudovaný 360° sklonomer
 • Závit na statív
 • Výpočtové funkcie

Nevýhody

 • Ergonómia

 • Malé znaky na tak veľký displej
 • Pohyb v menu prístroja

 • Chýba Bluetooth
 • Vysoká cena
HILTI PD-1

Ďalším zástupcom od veľkého producenta ručného náradia je laserový merač PD-1 od HILTI. Pre túto lichtenštajnskú firmu, rovnako ako pre BOSCH Power Tools alebo pre Makita je meracia technika doplnkovým sortimentom ich core biznisu, ktorým je výroba a predaj ručného náradia. Tieto firmy len veľmi zriedka prinášajú do segmentu meracej techniky zásadné inovácie, špeciálne to platí o kategórií laserových meračov kde tempo vývoja už roky udáva švajčiarska Leica.

HILTI PD-1 je však v istom smere svetlou výnimkou, pretože aj keď tento merač neprináša nič zásadne z hľadiska funkcionality, snaží sa zaujať unikátnym dizajnom. Jeho primárnym prvkom je obrovský čiernobiely displej, ktorý zaberá dve tretiny veľkosti čelnej strany prístroja. Takto veľký displej v laserovom diaľkomery dnes nepoužíva asi nikto. Áno, vyzerá to úžasne, ale aj pri laserových meračoch platí to isté čo pri smartfónoch – displej je z hľadiska odolnosti tým najcitlivejším konštrukčným prvkom.

Aj keď má HILTI PD-1 certifikovanú odolnosť podľa IP65, stále je tu pomerne veľké riziko, že pri páde z väčšej výšky či pri silnejšom náraze sa displej laserového merača HILTI jednoducho rozbije. No a keďže laserové merače sú prístroje určené primárne na stavbu, tak použitie takto veľkého displeja nie je úplne najšťastnejším riešením. Nehovoriac o tom, že na úkor dipleja dostala plocha pre ovládacie tlačidlá menší priestor ako by bolo vhodné a teda ovládanie jednou rukou nie je úplne komfortné. Na druhej strane, aj vďaka svojmu veľkému displeju získal HILTI PD-1 niekoľko významných ocenení za dizajn a s tým spojenú mediálnu pozornosť. Ak to bolo cieľom, tak tejto nie veľmi praktickej konštrukcii rozumieme. Čomu rozumieme už o dosť menej je použitý slim font. Takýto displej by nielen bez problémov zvládol, on si vyslovene žiada o kus väčšie číslice než tie, ktoré vybrali dizjanéri z HILTI.

HILTI PD-1 parametre a funkcie

Laserový merač HILTI PD-1 meria do vzdialenosti 100 metrov s presnoťou 1 mm. Okrem toho je vybavený množstvom rôznych výpočtových funkcií, vďaka ktorým dokážete priamo v meračí napríkald sčítavať a odčítavať namerané hodnoty, vypočítavať plochy (AxB), objemy (AxBxC) alebo Pytagorovu vetu. Z pokročilejších funkcii tu nájdete nepriame meranie, meranie lichobežníkov, časovač, meranie pomocou dorazu (offset) či zabudovaný 360° sklonomer. Menu diaľkomera riešia štvorcové ikony, v ktorých sa pohybujete pomocou hardvérových tlačidiel. Veľmi nepraktické však je, že sa v menu merača môžete presúvať len doprava a doľava, chýba možnosť posunu hore a dole.

HILTI PD-1 je vybevený dvomi závitmi, ten na chrbte laserového merača slúži pre uchytenie prístroja na statív, ten druhý na spodnej strane diaľkomera zas pre uchytenie predlžovacieho hrotu HILTI PDA 72. Diaľkomer poháňajú dve mikrotužkové batérie (AAA), výdrž výrobca neudáva, ale dá sa predpokaldať že kvôli použitiu veľkého displeja bude o niečo nižšia ako pri konkurenčných laserových meračoch.

HILTI parametre a funkcie

Technické parametre:
Presnosť merania: ±1,0 mm, Dosah: 100 metrov, Odolnosť: IP65, Napájanie: 2 x AAA batéria, podsvieteny displej.

Výpočtové funkcie:
jednoduché meranie, kontinuálne meranie (laserové pásmo), min./max. vzdialensoť, plocha, objem, Pytagorova veta, meranie lychobežníka, sčítanie, odčítanie, vytyčovanie rovnakých vzdialeností, zabudovaný sklonomer, pamäť na 30 meraní

Ako sa vám páčil tento článok?

Kliknite na hviezdičky

Tento článok hodnotilo 32 ľudí a získal priemerné hodnotenie 3.9/5

Tento text ešte nikto nehdonotil.

Máme pre Vás darček:
ZĽAVA 50% na Leica DISTO

Nechajte nám svoju emailovú adresu a my vám raz za mesiac pošleme náš e-magazín s tipmi na zaujímavé články a k tomu kód na
50% zľavu na laserový merač Leica DISTO One.

 

Vaša registrácia prebehla úspešne. Ďakujeme.

Váš zľavový kód: ONE2905

Kód na 50% zľavu môžete uplatniť pri nákupe laserového merača Leica DISTO ONE v intenetovom obchode www.GEOSHOP.sk

Tento web používa súbory cookie. Ďalším prechádzaním tohto webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac info

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close