Hodnotenie článku:

4.8
(43)

Nivelák alebo spisovne optický nivelačný prístroj patrí medzi najjednoduchšie a zároveň najobľúbenejšie meracie prístroje v stavebníctve. Využijete ho všade tam, kde potrebujete rýchlo a presne nivelovať, teda kontrolovať či prenášať výšky, merať hĺbku výkopov alebo presne vytyčovať sklony a spády. Prvý prenosný nivelák navrhol v roku 1832 britský inžinier William Gravatt a jeho vynález s drobnými úpravami a vylepšeniami nájdete dnes v ponuke takmer každého obchodu s náradím.

A tu narážame na prvý problém pri kúpe niveláku – bežné obchody s náradím žijú hlavne z predaja elektrického náradia či záhradnej techniky a meracie prístroje, vrátane nivelákov, sú pre nich len doplnkovým sortimentom. Aby za svoje peniaze dostali ten najlepší nivelačný prístroj, pripravili sme pre vás niekoľko rád na čo sa opýtať predajcu.

NÁŠ TIP: Základný nivelák Leica NA320

%

Výhody

 • Nivelák Leica
 • Horný plastový kryt aj nad objektívom
 • Veľmi dobrá cena
 • Predpredajná kontrola a nastavenie

Nevýhody

 • Len základný model pre hobby použitie

 • Slabšia svetelnosť objektívu

#1 Je ten nivelák skontrolovaný a nastavený?

Správna odpoveď
Nivelák bol skontrolovaný a nastavený v autorizovanom servisnom centre výrobcu na Slovensku.
Ešte lepšia odpoveď:
Každý nivelák kontrolujeme a nastavujeme priamo u nás vo firme.

Je jedno či si kúpite tú najlacnejšiu čínsku napodobeninu niveláku, alebo profesionálny nivelák Leica, každý stroj treba pred predajom skontrolovať a nastaviť. To preto, lebo žiadna značka nevyrába svoje niveláky na Slovensku a tak všetky optické niveláky absolvujú pár tisíc kilometrov dlhú cestu, kým sa dostanú z výroby až k nám. No a počas tejto cesty sú niveláky nakladané, prekladané, vykladané, natriasané čo v konečnom dôsledku znamená, že ich citlivé opticko-mechanické komponenty sa zaručene rozštelujú.

Pri niektorých značkách viac, pri iných menej, no aspoň jemne doštelovať treba naozaj každý jeden kus. Kvalitné niveláky bez ujmy zvládnu v nastavenom stave prepravu kuriérom po Slovensku, no určite nie niekoľko týždňové natriasanie sa cestou z Číny. Z vyššie uvedeného teda logicky vyplýva, že ak vám predajca povie, že veď ten nivelák bol nastavený vo výrobe na opačnom konci sveta, tak si môžete byť istý, že práve míňate svoje peniaze za rozštelovaný stroj.

#2 Aký kompenzátor má nivelák?

Správna odpoveď

Pre hobby použite a na menšie stavby vám bude stačiť vzduchom tlmený kompenzátor. Ak však chcete kvalitný, presný nivelák s dlhou životnosťou, s ktorým budete pracovať v blízkosti stavebných strojov, potom určite investujte do niveláku s magneticky tlmeným kompenzátorom.

Touto otázkou spoľahlivo odfiltrujete predajcov, ktorí rozumejú tomu čo predávajú od tých, ktorí o nivelákoch absolútne nič netušia. Kompenzátor je najpodstatnejší komponent nivelačného prístroja, je to veľmi komplikovaná súčiastka s optickými hranolmi a jemnými kovovými vláknami, ktorá zabezpečuje to, že zámera niveláku je pri nivelovaní vo vodorovnej polohe.

Pri výrobe lacných nivelákov nižšej kvality a spoľahlivosti sú používané vzduchom tlmené kompenzátori, kvalitné a presné niveláky používajú kompenzátor, ktorého pohyb v jeho pracovnom rozsahu je tlmený magneticky.

Takto funguje kompenzátor nivelačného prístroja.

To okrem vyššej presnosti a dlhšej životnosti prináša aj jednu veľmi praktickú výhodu. Ak pracujete s nivelákom na stavbe kde okolo vás jazdia ťažké stroje, tak otrasy z nich nedokáže vzduchom vzduchom tlmený kompenzátor ustáť a obraz v objektíve lacného niveláku sa neustále chveje. Ak však v rovnakých podmienkach používate nivelák s magneticky tlmeným kompenzátorom, tak jeho obraz je bez akéhokoľvek pohybu.

#3 Je lepší celokovový alebo ten s plastovým krytom?

Správna odpoveď

Dlhšiu životnosť majú niveláky s horným plastovým krytom, ideálne ak presahuje aj cez objektív, čím ho chráni voči prípadným nárazom.

Mnohí ľudia sú presvedčení, že celokovové telo niveláku je to najlepšie riešenie, lebo predsalen železo vydrží viac ako plast. Je to však rovnaké, ako auto s celokovovou karosériou vrátane železných nárazníkov. Áno, tušíte správne, ide o nárazové zóny.

Odolný nivelák

Nivelák Leica NA720 vs. Nivelák BOSCH GOL20

Odolný nivelák Leica

Nivelák Leica NA720 vs. Nivelák BOSCH GOL20

Keď vám padne zo statívu celokovový nivelák, tak celá energia nárazu sa prenáša dovnútra prístroja a výsledkom je vo zničený kompenzátor. Teda tá najdrahšia súčiastka, ktorej výmena zväčša nie je rentabilná. Ak však spadne nivelák s horným plastovým krytom, tak je možné že sa tento plast celkom rozbije, no vo väčšine prípadov tým zachráni tie najdrahšie súčiastky niveláku. Nový plastový kryt na nivelák Leica NA720 stojí približne 10 EUR.

Nivelák Leica NA720

NÁŠ TIP: Profesionálny nivelák Leica NA720

%

Výhody

 • Najlepší rad stavebných nivelákov na trhu
 • Špičková švajčiarska optika Leica
 • Magneticky tlmený kompenzátor (eliminuje otrasy od stavebných strojov)
 • Vysoká svetelnosť ovjektívu
 • Bezproblémová práca v zlých svetelných podmienkach aj za dažďa
 • Predpredajná kontrola a nastavenie
 • Extrémne dlhá životnosť
 • Najlepší pomer cena/výkon

Nevýhody

 • Nečapuje pivo

#4 Aká je presnosť niveláku pri bočnej zámere?

Správna odpoveď

Presný číslený údaj v rozsahu 1.9 až 0.4 mm v závislosti od modelu niveláku.

Tu už sa dostávame na vysoký level filtrovania predajcov, lebo na túto otázku vám vedia odpovedať len tí ktorí sa vyznajú, alebo tí ktorí vedia googliť. Tých druhých týmto vítame na našom webe 🙂

Ide totiž o to, že základným parametrom pre porovnanie presnosti nivelákov by mal byť údaj s označením stredná kilometrová chyba. To je odchýlka, ktorá vzniká pri geodetickom ťahu na jeden kilometer no pokiaľ kupujete nivelák na stavbu, tak je tento údaj pre vás úplne zbytočný.

Na stavbách menších a stredných rozmerov sa nivelák používa predsa len iným spôsobom ako pri geodetickej nivelácií a preto je pre vás omnoho dôležitejším údajom presnosť pri bočnej zámere.

Práca s nivelákom Leica NA532.

Práca s nivelákom Leica NA532.

To je zjednodušene povedané odchýlka pri meraní z jedného stanoviska na rôzne smery (napr. od stredu základovej dosky po je orhy) a udáva sa ako nepresnosť nivelácie pri vzdialenosti 30 metrov. Priemerný nivelák Leica NA520 má bočnú zámeru 1.5 mm a najpresnejší stavebný nivelák na trhu Leica NA730plus len neuveriteľných 0,4 mm.

Niektorí predajcovia či dokonca výrobcovia uvádzajú pri nivelákoch ako rozhodujúci parameter komfortný pracovný dosah, čo je veľmi subjektívny údaj, ktorý veľmi ovplyvňuje kvalita zraku či aktuálne svetelné podmienky, preto sa vždy pýtajte na bočnú zámeru.

#5 Aký objektív má nivelák?

Správna odpoveď

Ak ste profesionál, tak si vyberte kvalitnú sklenenú optiku od Leica s aspoň 24x zväčšním a priemerom objektívu aspoň 36 mm. Ak je to mimo váš budget, tak kúpte model NA720, teda nivelák s 20x zväčšením objektívu. Stále to bude o triedu lepší stroj než akýkoľvek model s logom BOSCH, HILTI, GEOFENNEL a podobne. <br>Pre hobby použitie vám bude stačiť lacnejší model, no opäť odporúčame aspoň 24x zväčšenie.

Nivelák je v princípe ďalekohľad doplnený o kompenzátor. Preto otázka na typ, parametre a kvalitu použitého objektívu je pri výbere nivelačného prístroja naozaj dôležitá. Hlavným parametrom objektívu, ktorý by ste mali pri kúpe niveláku zvažovať je jeho zväčšnie.

Je to dvojciferný číselný údaj, ktorý pre rozlíšenie jednoltivých modelov zvyknú výrobcvia používať už v názve samotného niveláku – Leica NA720 je nivelák s 20x zväčšním objektívu, Leica NA532 má objektív s 32x zväčšním. Čím väčšie zväčšnie, tým do väčšej diaľky s nivelákom dovidíte.

V praxi na stavbe to znamená, že pri meraní na 30 metrov uvidíte údaje na nivelačnej late omnoho zreteľnejšie s 30x objektívom než s 20x.

Objektív niveláku

Objektív švajčiarského nivelačného prístroja Leica.

Objektív niveláku

Ďalším dôležitým parametrom objektívu je jeho priemer. Čím je väčší, tým viac svetla prenikne pri meraní do vnútra objektívu. A čím viac svetla v objektíve, tým komfortnejšie sa s nivelákom pracuje, obzvlášť to platí za zhoršených svetelných podmienok.

Kombinácia niveláku s malým priemerom objektívu a zamračenej, hoci letnej, oblohy môže spôsobiť nemalé komplikácie pri odčítaní údajov z nivelačnej laty. No najdôležitejším paramatrom objektívu je kvalita použitých čočiek.

Keď porovnáte obraz aký vidíte cez lacný nivelák s plastovými čočkami s tým čo vidíte cez špičkovú švajčiarsku optiku Leica, tak je to rovnaké ako porovnať obraz 4K videa na starom CRT monitore a na špičkovom UHD panely. Preto pozor!

Podľa parametrov by sa mohlo zdať, že lacný nivelák s 32x zväčšením objektívu vám dá lepší obraz ako Leica s 20x objektívom. V reálnom svete je to presne naopak. Kvalita použitých materiálov rozhoduje a švajčiarsku optiku len tak niečo neprekoná.

#6 Aký statív a nivelačnú lata mi odporúčate?

Správna odpoveď

K niveláku vám dodáme kvalitný kovový statív, ktorého nohy sa aretujú klapkami a má 5/8″ šroub. Nivelačná lata bude mať na jednej strane E stupnicu, na druhej milimetrovú stupnicu s čítaním od 0 mm dole po 500 mm na hornej strane laty. Áno, lata bude v ochranom puzdre a pribalíme vám k nej libelu.

Ak kupujete svoj prvý nivelák, tak budete k nemu celkom určite potrebovať aj statív a nivelačnú latu, teda príslušenstvo, bez ktorého by vám bol nivelák nanič. Statív pre nivelačné prístroje sa mierne líši od statívu aký sa používa napríklad k fotoaparátom predovšetkým tým, že je robustnejší a ťažší, to preto aby bola zabezpečená vyššia stabilita pri práci na stavbe. No predovšetkým statívový šroub, ktorým sa nivelák uchytáva na statív má väčší 5/8″ závit.

Statívy, ktoré sa dodávajú k nivelákom majú teleskopické nohy a práve spôsob aretácie nôh dokáže celkom výrazne ovplyvniť to, ako pohodlne sa vám bude so statívom pracovať. V zásade platí, že aretácia pomocou šroubou je presnejšia a pevnejšia preto sa takéto statívy odporúčajú k prensjším geodetickým strojom. Pre bežnú niveláciu na stavbe úplne postačuje statív ktorého nohy sa fixujú pomocou klapiek, je pohodlnejšie a hlavne rýchlejšie.

Statív pre nivelák

Kreatívni majstri dokážu nivelovať aj bez statívu.

Statív pre nivelák

Nivelačná lata má vždy dve stupnice. Na jednej strane je takzvaná E-čková stupnica, tú tvoria streidajúce sa červené a čierne znaky v tvare písmena E, ktorého každý dielik predstavuje 1 cm. Vďaka takémuto výraznému značeniu dokážete aj pri nivelovní na veľkú vzdialenosť odčítať z nivelačnej laty správnu výšku.

Ak je vám však bližšie meranie s klasickou milimetrovou stupnicou, tak tú nájdete na druhej strany väčšiny nivelačných lát. Tu si treba dať pozor ako je milimetrová stupnica radená, pretože pri mnohých nivelačných latách je stupnica na sekundárnej strane určená na meranie výšok, nie na niveláciu. Takáto stupnica má potom opačné radenie, teda najnižšia hodnota je dole a najvyššia hore.

Preto ak chcete používať pri práci s nivelákom nivelačnú latu s milimetrovou stupnicou, tak si musíte vybrať tú, ktoré ma štandardné radenie s nulou dole a najvyššou hodnotou 400 alebo 500 mm hore. A nezabudnite na libelu, inak nivelačnú latu nebudet epstaviť kolmo voči zemi a výsledky merania budú náklonom laty mierne skreslené.

#7 Viete mi zabezpečiť servis a kalibráciu niveláku?

Správna odpoveď

Servis a kalibráciu niveláku vám vieme zabezpečiť priamo u nás, odporúčame aby ste stroj priniesli skalibrovať aspoň raz ročne, alebo vtedy, keď vám spadne či dostane silný náraz.<br><br>

<strong>Uspokojivá odpoveď:</strong> Servis niveláku u nás nerobíme, ale vieme vám ho zabezpečiť u nášho dodávateľa. Tu sa uistite či servis, na ktorý sa predajca odvoláva je skutočne výrobcom niveláku autorizovaný vykonávať kalibráciu.

Aj ten najkvalitnejší nivelačný prístroj sa časom rozšteluje. Jeho pravidelným používaním no hlavne prenášaním, pri ktorom nivelák schytáva rôzne drobné či väčšie nárazy, sa jemný mechanizmus kompenzátora pomaličky mierne rozštelováva. Práve preto je dôležité aby ste svoj nivelák aspoň raz za rok priniesli do špecilizovaného servisu. Údržba niveláku v profesionálnom servisnom stredisku by mala zahŕňať minimálne tieto úkony:

 • kontrola funkčnosti a opotrebovania mechanických častí prístroja, vyčistenie, premazanie
 • kontrola funkčnosti kompenzátora
 • kontrola a nastavenie hlavnej osovej podmienky nivelačného prístroja (horizontálnosť zámerného lúča po prechode kompenzátorom)
 • kontrola a nastavenie vedľajšej osovej podmienky nivelačného prístroja (kolmosť vertikálnej osi prístroja a osi libely)
 • kontrola a nastavenie správnej polohy nitkového kríža (vodorovnosť horizontálneho vlákna)

Kalibráciu svojho niveláku zverte odborníkom v autorizovanom servise.

Odporúčaný servisný interval bežne používaného stavebného niveláku je jeden krát za rok, v prípade pádu či väčšieho nárazu sa odporúča priniesť nivelák do servisu skontrolovať okamžite, pretože výsledky nivelácie s poškodeným kompenzátorom môžu byť veľmi nepresné.

Ako sa vám páčil tento článok?

Kliknite na hviezdičky

Tento článok hodnotilo 43 ľudí a získal priemerné hodnotenie 4.8/5

Tento text ešte nikto nehdonotil.

Máme pre Vás darček:
ZĽAVA 50% na Leica DISTO

Nechajte nám svoju emailovú adresu a my vám raz za mesiac pošleme náš e-magazín s tipmi na zaujímavé články a k tomu kód na
50% zľavu na laserový merač Leica DISTO One.

 

Vaša registrácia prebehla úspešne. Ďakujeme.

Váš zľavový kód: ONE2905

Kód na 50% zľavu môžete uplatniť pri nákupe laserového merača Leica DISTO ONE v intenetovom obchode www.GEOSHOP.sk

Tento web používa súbory cookie. Ďalším prechádzaním tohto webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac info

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close