Hodnotenie článku:

4.3
(51)

Krížový laser je merací prístroj, ktoý vytyčuje presné laserové čiary v horizontálnej a vertikálnej rovine. Prienik týchto dvoch línií vytvára presný 90° kríž, preto sa líniový laser často označuje aj ako krížový laser. Princíp fungovania je pomerne jednoduchý, vo vnútri čiarového lasera je zavesená laserová dióda, ktorá sa vďaka zemskej prítažlivosti dokáže sama urovnať a vytýčiť tak veľmi presnú laserovú čiaru. Krížové lasery majú diódy dve, takže dokážu vysvietiť laserovú čiaru vodorovne aj zvislo, ľudia si ich však občas zamieňajú s bodovými lasermi. Rozdiel je pritom zásadný – kým čiarové alebo krížové lasery vytyčujú čiary, tak bodové lasery vám na stenu vysvietia len laserové bodky, podobné tým, aké vytvára laserový merač.

 

 

 

 

 

Hoci je krížový laser jeden z najjednoduchších laserových meracích prístrojov vôbec, predsa len ide o pokročilú technológiu, ktorej všetky možnosti a vlastnosti nie sú každému zrejmé. Prinášme vám preto odpovede na najčastejšie otázky, ktoré vám pomôžu pri výbere krížového alebo čiarového lasera.

Vedeli ste že...
Krížové lasery fungujú na princípe kyvadla? Laserové diódy sú osadené na komponente, ktorý je v prístroji voľne zavesený a urovnáva sa pomocou zemskej príťažlivosti.

1. Aký dosah má krížový laser?

 

Správna otázka je “aká je viditeľnosť krížového lasera”, pretože napriek údajom, ktoré deklarujú výrobcovia v reále platí, že najzásadnejší vplyv na dosah krížového lasera majú svetelné podmieky v akých pracujete. Môžete si kúpiť kvalitný laser, no ak ho budete používať na mieste, kde svieti priame slnečné svetlo, tak jeho laserový lúč neuvidíte na viac ako meter, možno dva. Toto sme si mnohokrát potvrdili pri prezentáciách pre našich zákazníkov.

 

 

Vo všeobecnosti však platí, že lacné čínske lasery nepoužívajú tak kvalitné laserové diódy ako prémiový výrobcovia a z toho dôvodu má lacný krížový laser výrazne slabší lúč. Slabšiu viditeľnosť lúča veľmi efektívne rieši prijímač,  ktorý dokáže detekovať laserový lúč aj vtedy, ak je pre ľudské oko neviditeľný. Ak plánujete používať krížový laser vonku, tak odporúčame kúpiť laser spolu s prijímačom. Za prvé – je to vždy lacnejšie riešenie, za druhé – nie všetky krížové lasery dokážu pracovať s prijímačom, vyhnete sa tak problému, že kúpite laser ktorý nedokáže pracovať so žiadnym prijímačom. Pokiaľ potrebujete krížový laser do interiéru a chcete aby bol jeho lúč skutočne viditeľný aj na vzdialenosti väčšie ako 20 metrov, tak odporúčame investovať do prístroja so zeleným laserovým lúčom, ktorého svetlo je pre ľudské oko až 4x lepšie viditeľné. O zelených laseroch sa dočítate trochu nižšie.

Aké parametre dosahu  teda udávajú výrobcovia? Švajčiari z Leica Geosystems vyrábajú lasery s deklarovaným pracovným dosahom od 15 (LINO L4P1) po 35 metrov (L2P5G). Pri použití prijímača sa pracovný dosah krížového lasera Leica zväčší na 60 až 80 metrov.

Viditeľnosť krížového lasera
Viditeľnosť krížového lasera

Viditeľnosť lúča krížového lasera závisí od svetelných podmienok ale aj od kvality použitej laserovej diódy.

 

2. Uvidím laserový lúč aj pri práci vonku za slnečného počasia?

 

Áno, ale len na veľmi malú vzdialenosť. Ak na povrch, na ktorý svietite krížovým laserom dopadá priame slnečné svetlo, tak je červený laserový lúč úplne neviditeľný. A je úplne jedno či máte lacný krížový laser za 50 EUR, alebo najleplepší laser na trhu, laserový lúč na slnku jednoducho neuvidíte. Prečítajte si, prečo sú laserové lúče na slnku neviditeľné. Ľudia sú presvedčení že najlepším riešením do exteriéru je krížový laser so zeleným lúčom, no nie je to celkom tak.

 

 

Je síce pravda, že svetlo zeleného lasera je pre ľudské oko 4x lepšie viditeľné, no ak pracujete na priamom slnečnom svetle, tak vám ani tá 4-násobne lepšia viditeľnosť až tak veľmi nepomôže. Na priamom slnku je v lete červený lúč viditeľný na 2 až 3 metre, to znamená, že laser so zeleným lúčom uvidíte tak na 8 až 12 metrov. Omnoho užitočnejší je zelený laser pri práci v interiéri, kde je jeho lúč bez problémov viditeľný voľným okom na vzdialenosti 20 až 30 metrov.

Zelený  vs. červený lrížový laser

Rozdiel vo viditeľnosti červeného a zeleného krížového lasera

 

3. Na čo je dobrý v krížovom lasery pulzný režim?

 

 

 

Pri lepších krížových laseroch môžete prepnúť laserový lúč do pulzného režimu, v ktorom svetlo lasera viditeľne zoslabne. V tomto režime krížový laser nesvieti ale pulzuje, vďaka čomu ho dokáže zachytiť snímač na prijímači a niekoľkonásobne sa tak predĺži pracovný dosah. Ak si kúpite lacný krížový laser, ktorý nemá možnosť prepnúť svetlo laserovej diódy zo svietenia na pulzovanie, tak ho nikdy nebudete môcť používať so žiadnym prijímačom, čo znamená že takýto laser budete môcť používať v exteriéri len vtedy, ak nebudete svietiť priame slnečné svetlo. Čo je pomerne obmedzujúca podmienka.

Pulzný režim krížového lasera
Pulzný režim krížového lasera

To či má krížový laser pulzný režim, zistíte aj podľa tlačidla na ovládacom panely, ktorým sa laser do pulzného režimu prepína.

 

4. Potrebuje krížový laser špeciálny prijímač?

 

Nie. Prijímač pre krížový laser je síce veľmi užitočné príslušenstvo, ale na prácu s laserom nie je nevyhnutný. Jeho jedonou úlohou je zychtiť laserový lúč v podmienkach, kedy je pre ľudské oko neviditeľný, teda pri práci na priamom slnečnom svetle. Ak však budete svoj krížový laser používať na práce v interiéri, tak prijímač nebudete nikdy potrebovať. Pokiaľ však plánujete využívať krížový laser na exteriérové práce, tak bez prijímača si neporadíte, pretože ako píšeme vyššie – laserový lúč je na priamom slnečnom svetle neviditeľný.

Prijímač pre krížový laser
Pulzný režim krížového lasera

Prijímač je veľmi užitočné príslušenstvo krížového lasera, ale pre základnú prácu v interiréri nie je nevyhnutný.

 

5. Ako funguje samourovnávanie krížového lasera?

 

Krížové lasery fungujú na princípe kyvadla, na ktorom sú umiestnené laserové diódy. Vďaka tejto technológií sú lasery Leica samourovnávacie, teda dokážu vytyčovať presnú horizontálnu líniu aj keď samotné telo lasera nie je v úplnej rovine. Krížové lasery Leica LINO sa urovnajú v rozsahu +/-4°, pri väčšom náklone tela lasera už nie je možné dosiahnúť presnosť, ktorá je pri Leica laseroch 1mm na 5 metrov. Lasery Leica sú vybavené systémom signalizácie, ktorý vás upozorní ak je laser mimo rozsahu samourovnávania, čím predídete drahým chybám.

 

 

 

6. Na čo je v krížových laseroch lock funkcia?

 

Lock alebo zámok zafixuje samourovnávací mechanizmus krížového lasera. Využijete to vtedy, ak chcete vytyčovať šikmé roviny, ako napríklad schodiská či rôzne sadrokartónové konštrukcie. Ak by ste Lock funkciu v lasery nemali, tak by sa pri náklone mimo rozsah samourovnávania (+/-4°) laserový lúč vypol alebo rozblikal, čo je spôsob akým vás prístroj upozorňuje na to, že je umiestnený nakrivo.Veľmi užitočné je používať uzamknutie samourovnávacieho mechanizmu aj pri prenášaní krížového lasera, vďaka čomu predídete možnému poškodeniu pri nárazoch či natriasaní.

Lock funkcia krížového lasera
Pulzný režim krížového lasera

Vytyčovanie šikmej roviny pomocou LOCK funkcie lasera Leica LINO

 

7. Čo mám robiť s tým malým červeným terčíkom?

 

Terčová platnička je príslušenstvo krížového lasera, ktoré vám pomôže pri práci v otvorenom priestranstve, kde sa laserový lúč nemá o čo oprieť. Platnička ho jednoducho zviditeľný. Uchytiť ju môžete buď pomocou magnetu na zárubňu, sadrokartónový profil, čokolvek kovové alebo môžete platničku postaviť dopriestoru pomocou zabudovanej nožičky.

Terčík pre krížový laser
Terčík krížového lasera

Červenú cieľovú platničku využijete v priestore, kde sa inak nemá laserový lúč o čo oprieť.

 

8. Môžem použit v krížovom lasery nabíjateľné batérie?

 

Áno. Krížové alebo čiarové lasery odporúčame používať buď s vysokovýkonnými alkalickými batériami, s ktorými získate bezkonkurenčne najdlhší pracovný čas. Ak však používate laser často, tak najlepším riešením sú pre vás nabíjateľné batérie, ktoré sú nielen ekonomickejšie ale hlavne ekologickejšie. Ak chcete laser s naozaj dlhou výdržou, tak si kúpte švajčiarsky laser Leica LINO L2, alebo nové lasery Leica LINO Professional set, ktoré sa dodávajú s nabíjateľnou Li-Ion batériou, vďaka ktorej je výdrž lasera až 44 hodín nepretržitého svietenia na jedno nabitie. Navyše v balení týchto laserov nájdete aj batériový pack, do ktorého vložíte štandardné tuškové (AA) batérie a nahradíte tak Li-Ion akumulátor ak by sa nádhou stalo, že sa vybije práve v situácií kedy ho nemáte kde nabiť.

Baterie pre čiarový laser
Batérie krížového lasera

Lasery Leica sa dodávajú s Li-Ion akumulátorom, ktorý vydrží poháňat laser až 44 hodín na jedno nabitie.

 

9. Ktorý je najlepší čiarový laser na trhu?

 

Leica ML180. Je to unikátny prístroj, ktorý namiesto technológie kyvadla používa pre urovnanie laserových čiar vysokopresné motory. Vytyčuje 4 laserové línie a laserovú olovnicu, pracovný dosah je 100 metrov no ešte pôsobivejšia ako dosah je presnosť tohto krížového lasera – Leica ML180 pracuje s odchýlkou iba 0.7mm na 10 metrov, čím v presnosti prekonáva mnohé rotačné lasery.

 

 

Ďalšou veľmi užitočnou funkciou akú neponúka žiaden iný krížový laser na trhu je motorické otáčanie prístroja okolo vlastnej osy. To využijete vtedy ak potrebujete na stavbe vytýčiť presný pravý uhol. Motorový posun krížového lasera ovládate pomocou diaľkového ovládania, ktoré je integrované v prijímači Leica XCR Catch a keď potrebujete, tak laser dokáže celkom sám nájsť stred prijímača.

Leica LINO ML180 laser
Leica ML180

Ako sa vám páčil tento článok?

Kliknite na hviezdičky

Tento článok hodnotilo 51 ľudí a získal priemerné hodnotenie 4.3/5

Tento text ešte nikto nehdonotil.

Máme pre Vás darček:
ZĽAVA 50% na Leica DISTO

Nechajte nám svoju emailovú adresu a my vám raz za mesiac pošleme náš e-magazín s tipmi na zaujímavé články a k tomu kód na
50% zľavu na laserový merač Leica DISTO One.

 

Vaša registrácia prebehla úspešne. Ďakujeme.

Váš zľavový kód: ONE2905

Kód na 50% zľavu môžete uplatniť pri nákupe laserového merača Leica DISTO ONE v intenetovom obchode www.GEOSHOP.sk

Tento web používa súbory cookie. Ďalším prechádzaním tohto webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac info

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close