Laserový merač je dnes už úplne bežne dostupná technológia a tie najlacnejšie diaľkomery sa dajú kúpiť za pár desiatok eur. Tie zväčša dokážu odmerať vzdialensoť od jedného bodu k druhému, prípadne vynásobiť vzdialensoť A vzdialenosťou B. Kvalitný laserový diaľkomer však dokáže oveľa viac ako len svetlom lasera nahradiť meracie pásmo, tu je 9 užitočných funkcií laserových meračov, ktoré vám pomôžu zjednodušiť a zefektívniť akékoľvek merania.

ModelDosah3D meranieKameraOdolnosťBluetooth
Leica DISTO X3
150 mIP65Porovnať ceny
BOSCH GLM50C
50 mIP54Porovnať ceny
BOSCH ZAMO II
20 mPorovnať ceny
Leica DISTO D2 BT
100 mIP54Porovnať ceny
MAKERS S2
60 mIP54Porovnať ceny

Leica DISTO X3
Porovnať ceny

BOSCH GLM50C
Porovnať ceny

BOSCH ZAMO II
Porovnať ceny

Leica DISTO D2
Porovnať ceny

MAKERS S2
Porovnať ceny

1. Zabudovaná kamera

Meranie laserom je skvelý vynález, no tak ako každá technológia aj laser má svoje nevýhody. Tou najväčšou pre meranie je viditeľnosť laserového lúča. Aby bolo merania laserom bezpečné, musia všetky laserové merače používať červený laser s frekvenciou 635 nm. Čo je dosť na meranie vzdialenosti, no príliš málo na to, aby bol takýto laserový lúč viditeľný pre ľudské oko. V šere alebo prítmí interiéru je laser viditeľný pre ľudské oko vcelku dobre, to sa však veľmi výrzane mení v exteriéry na priamom slnečnom svetle.

Nech sa v katalógoch výrobcov dočítate čokolvek, realita je taká, že pri meraní na slnku vidíte laser tak do 10 maximálne 15 metrov. Slnko tú laserovú bodku jednoducho vymaže a nepomôžu vám ani červené okuliare, hoci sú predajcovia, ktorí budú tvrdiť opak. Jediné čo vám pomôže zacieliť laserom aj na malé plochy ako roh budovy, stĺpik, komín a podobne je digitálny hľadáčik. Laserové merače s digitálnym hľadáčikom majú v prednej časti zabudovanú kameru, ktorá prenáša na displej, obraz miesta na ktoré laserom práve cielite. Za akýchkoľvek svetelných podmienok tak úplne presne viete kam laserom cielite a je jedno či meriate na 10 alebo 200 metrov.

Leica DISTO D510

Laserový merač Leica so zabudovanou kamerou a Bluetooth.
Dosah merania: 200 m
Presnosť: +/- 1mm
Odolnosť: IP65
Výpočet plôch, objemov, Pytagorova vety, sklonomer, Smart Horizontal Mode

 

 

Porovnať ceny

2. Laserový merač so zabudovaným sklonomerom

Vďaka zabudovaným akcelerometrom môžete niektoré modely laserových meračov vzdialenosti používať aj ako digitálne vodováhy. Diaľkomer stačí položiť na meranú plochu a na jeho displeji okamžite vidíte náklon s presnosťou na jednu desatinu stupňa. Niektoré modely meračov sú vybavené aj zvukovou signalizáciou, ktorá sa aktivuje v momente, keď sa priblížite úplnej rovine, teda hodnote 0°.

Rozdielny typ pípania signalizuje kladné a záporné hodnoty, neprerušovaná tón znamená, že je diaľkomer v úplnej rovine. To sa zíde hlavne vtedy, keď nevidíte na displej diaľkomera, napríklad pri urovanávaní políc, alebo skriniek, ktoré dokážete osadiť v úplnej rovine len na zákalde zvukovej signalizácie laserového merača. Väčšina diaľkomerov, ktoré sú vybavené sklonomerom, využíva hodnotu náklonu aj na pokročilé výpočtové funkcie, ale to sa už dostávame k ďalšiemu bodu.

Laserový merač Leica meranie sklonu

Meranie sklonu s laserovým meračom Leica DISTO X310.

3. Smart Horizontal Mode

Po digitálnom hľadáčiku asi najpraktickejšia funkcia akú môžete mať vo svojom laserovom merači. Smart Horizontal Mode dokáže pri každom meraní vypočítať priamu horizontálnu vzdialenosť medzi laserovým meračom a plochou na ktorú cielite. Na čo je to dobré? Akokoľvek sa budete snažiť tak sa vám nikdy nepodarí držať diaľkomer pri meraní v úplnej rovine, dôsledkom čoho je mierne skreslenie merania, pretože takto defacto vždy meriate šikminu. Najpredávanejší laserový merač s funkciou Smart Horizontal mode je Leica DISTO X310.

Aktuálna cena laserového merača Leica DISTO X310 v slovenských e-shopoch: € –
POROVNAJTE CENY >>
(Zdroj: Heureka.sk, )

Smart Horizontal Mode využíva dáta akcelrometra o naklonení diaľkomera v momente merania a podľa nich s použitím Pytagorovej vety dopočíta priamu horizontálnu vzdialenosť, teda tú absolútne vodorovnú čiatu medzi diaľkomerom a cielom merania. Veľmi praktickým využitím tejto funckie sú situácie, kedy sa medzi diaľkomerom a objektom ktorého vzdialenosť potrebujete odmerať nachádza nejaká prekážka. Napríklad chcete odmerať vzdialensoť po fasádu domu, no zavadzia vám plot, stavebný materiál alebo susedov pes. Vtedy stačí laserom zacieliť kamkoľvek na viditeľnú časť fasády a Smart Horizontla Mode vám dopočíta priamu vzdialenosť, ktorú pre prekážku odmerať nedokážete.

Leica Smart Horizontal mode

Funkcia Smart Horizontal mode pre meranie priamych horizontalnych vzdialenosti aj v situáciách, kedy sa nachádzajú medzi laserovým meračom a meraným objektom prekážky.

4. Bluetooth rozhranie v laserovom diaľkomery

Diaľkomer s Bluetooth rozhraním dokáže prenášať namerané hodnoty do aplikácie v smartfóne alebo tablete. Aplikácia DISTO sketch vyvynutá pre diaľkomery Leica má dve základné funkcie – môžete v nej rýchlo a jednoducho vytvárať pôdorysy alebo okótované obrázky. Pri pôdorysoch stačí na displeji smartfónu alebo tabletu načrtnúť približný tvar miestnosti a po každom meraní diaľkomer automaticky odošle do vášho zariadenia pravé nameranú hodnotu, ktorú stačí jedným ťahom po displeji priradiť tej stene, ktorej dĺžku ste práve merali.

Načrtnutý pôdorys sa každým meraním proporčne upravuje podľa dát, ktoré diaľkomer posiela do tabletu a vo finále máte úplne presný pôdorys miestnosti, bytu či ného objektu. Podobne to funguje pri kótovaní fotografii, stačí odfotiť akýkoľvek objekt, nakresliť čiary a potom k nim už len priradiť namerané hodnoty, ktoré diaľkomer pošle do smartfónu cez Bluetooth rozhranie. Pôdorysy a okótované fotografie vytvorené cez DISTO sketch môžete okamžite exportovať do pdf, zaslať emailom alebo uložiť v telefóne.

Leica DISTO D2BT Bluetooth

Vďaka Bluetooth rozhraniu môžete prenášať namerané dáta do aplikácie v smartfóne.

BOSCH GLM 50C

Laserový merač s dosahom 100 metrov a Bluetooth rozhraním.
Dosah merania: 100 m
Presnosť: +/- 1mm
Odolnosť: IP54
Výpočet plôch, objemov, Pytagorova veta,

 

 

Porovnať ceny

5. Kovový statívový závit

Ak chcete pri práci s laserovým diaľkomerom dosiahnúť čo najpresnejšie výsledky meraní, tak potrebujete statív. Pri meraní na zdialenosti väčšie ako 10 metrov to platí dvojnásobne. Ide o to, že aj drobné chvenie ruky v ktorej držíte diaľkomer, môže pri meraní na väčšiu vzdialenosť spôsobiť výrazné posunutie laserového bodu. Ak potrebujete cieliť na roh či okraj stavby, alebo na drobné objekty ako sú rôzne stĺpiky a podobne, tak bez statívu to pôjde len veľmi ťažko. No a keď budete používať statív často, tak určite oceníte kovový závit do ktorého statívov uchytíte, pretože ak si kúpite diaľkomer s plastovým závitom tak sa môže stať že ho veľmi rýchlo zničíte.

Laserový merač kovový závit

Kovový závit pre uchytenie laserového merača na statív.

6. Otočná koncová časť s automatickou detekciou

Termín Otočná koncová časť znie síce čudne, ale je to asi najvýstižnejší slovenský ekvivalnet pre výsuvný diel na spodnej strane diaľkomera, ktorý slúži na to, aby ste vedeli presne merať aj z miest, do ktorých sa celý diaľkomer nezmestí. Typický príklad je roh miestnosti, ak chcete odmerať uhlopriečku, tak do rohu diaľkomer jednoducho nevojde. Vtedy stačí vysklopiť tenkú plastovú platničku a.k.a. Otočná koncová časť a problém je vyriešený. Teda čistočne. Aby bolo meranie naozaj presné, tak musíte zmeniť aj počiatočný bod merania, aby diaľkomer vedel odkiaľ počítať meranú vzdialensoť. Ak to neurobíte, tak diaľkomer naďalej meria od zadnej strany a každé meranie tak bude s niekoľko centimetrovou chybou. Diaľkomery Leica sú vybavené funkciou, ktorá detekuje vysunutie Otočnej koncovej časti a automaticky zmení počiatočný bod merania, vďaka čomu sa nikdy nestane, že budete merať nesprávne.

Otočná koncová časť laserového diaľkomera

Otočná koncová časť laserového diaľkomera Leica DISTO sa dá vyklopiť o 90°alebo 180°.

7. Zvýšená odolnosť

Laserový merač je presná meracia technológia, ktorá je často využívaná v tých najdrsnejších podmienkach stavieb, kde nie je priestor brať ohľad na výdrž stroja. Laserové merače fungujú na stavbách v prachu, občas zmoknú alebo dokonca padnú na zem. Lacné merače bez zvýšenej odolnosti v takýchto podmienkach vydržia veľmi krátko, stačí ak sa voda alebo prach dostane dovnútra a stroj končí. Vyberajte preto laserový merač s odolnosťou IP55 a vyšším. Leica vyrába laserové merače s odolnosťou až IP65, čo znamená že takýto merač môže bez následkov spadnúť na zem z výšky 2 m, môžete ho vyválať v prachu a blate a potom umyť prúdom vody.

Laserový diaľkomer odolnosť voči vode

Laserový diaľkomer Leica DISTO X310 má odolnosť podľa IP65, čo znamená že bez problémov zvládne aj čistenie pod prúdom vody.

8. P2P meranie

Ak chcete odmerať vzdialenosť medzi dvomi bodmi s bežným laserovým meračom, tak sa musíte najskôr postaviť na počiatočný bod merania (bod A), zacieliť presne na cieľ (bod B) a až potom môžete merať. Problém môže nastať v situácií, keď sú tieto body na ťažko dostupných miestach, teda napríklad ak chcete merať strechu, fasádu či konštrukcie umiestnené vo veľkých výškach.

Riešením je laserový merač Leica s funkciou P2P čo je skratka pre Point-to-Point meranie. Vďaka tejto technológií, ktorú mimochodom Leica používa aj v špičkových geodetických prístrojoch, dokážete odmerať vzdialenosti medzi akýmikoľvekmi dvoma bodmi z jediného miesta. Stačí sa postaviť na miesto, z ktorého dokážete zamerať oba body, zacieliť na bod A, potom na bod B a na displeji laserového merača okamžite vidíte nielen vzdialensoť medzi týmito bodmi, ale aj ich ďalšie vzájomné vzťahy. Leica DISTO s P2P funkciou vám vypočíta priamu horizontálnu vzdialenosť, výškový rozdiel bodov či uhol, ktorý voči sebe zvierajú. P2P technológia je aj základnou podmienkou pre 3D meranie, ale o tom v samostatnom odseku nižšie.

9. 3D meranie

Laserové merače Leica sú ako jediné na trhu vybavené unikátnou funkciou 3D merania. Vďaka 3D meraniu je možné veľmi presne zaznamenať polohu každého meraného bodu v súradniciach X, Y a Z. Inak povedané, s laserovým meračom Leica dokážete rýchlo a jednoducho vytvárať presné 3D modely miestností, stavieb, môžete kontrolovať pravouhlosť alebo rovinnatosť stien pred výrobou nábytku na mieru. S laserovým 3D meračom Leica dokážete realizovať merania, aké sú z bežným diaľkomerom nemožné. Všetky dáta namerané pomocou 3D merania sú ukladané vo formáte DXF a môžete ich tak spracovávať v akomkoľvek CAD softvéry.

 

3D meranie Leica

Ako sa vám páčil tento článok?

Kliknite na hviezdičky

Tento článok hodnotilo 53 ľudí a získal priemerné hodnotenie 4.8/5

Tento text ešte nikto nehdonotil.

Máme pre Vás darček:
ZĽAVA 50% na Leica DISTO

Nechajte nám svoju emailovú adresu a my vám raz za mesiac pošleme náš e-magazín s tipmi na zaujímavé články a k tomu kód na
50% zľavu na laserový merač Leica DISTO One.

 

Vaša registrácia prebehla úspešne. Ďakujeme.

Váš zľavový kód: ONE2905

Kód na 50% zľavu môžete uplatniť pri nákupe laserového merača Leica DISTO ONE v intenetovom obchode www.GEOSHOP.sk

Tento web používa súbory cookie. Ďalším prechádzaním tohto webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac info

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close